چگونه از تایپ کسب درآمد کنم؟

کسب درآمد از تایپ

در این مطلب قصد داریم یکی از شغل‌های اینترنتی که امروزه در اکثر کشورهای دنیا افرادی مشغول به این کسب‌وکار هستند را معرفی کنم.
امروزه سایت‌های فراوانی در سراسر جهان تحت‌عنوان «Audio Transcription» ایجاد شده‌اند. انگیزه پیدایش چنین شغلی،‌ وجود متقاضیانی که وقت کافی برای پیاده‌سازی صوت ندارند مثلاً خبرنگاران و برخی مراکز فرهنگی و تاریخی هست که صاحبان آن هم باز هم با مشکل وقت مواجه هستند و نمی‌توانند خودشان فرصتشان را صرف تایپ فایل صوتی کنند و سعی می‌کنند به افرادی که توانایی انجام این کار را دارند بسپارند تا مصاحبه یا سخنرانی خود را به صورت پیاده‌شده تحویل بگیرند.

کجا کار کنم؟

اگر دنبال کار هستید و می‌خواهید پروژه‌های مختلف تایپ فایل صوتی دریافت کنید چند راهکار دارید تا بتوانید با مشتری این‌گونه سفارش‌ها در ارتباط باشید و دریافت سفارش و کسب درآمد داشته باشید:

۱- افتتاح یک سایت یا وبلاگ مستقل

این کار نیازمند مدیریت سایت یا وبلاگ است و بایستی دانش ساخت سایت یا وبلاگ را داشته باشید تا بتوانید پایگاه خدماتی خودتان را پیش ببرید. از مزیت‌های این راهکار ندادن کارمزد به سایت‌های دورکاری و ارتباط کاملاً مستقیم با مشتری اشاره کرد.

۲- ثبت‌نام در سایت‌های دورکاری

می‌توانید با مشاهده این صفحه «کار تایپ در منزل» فهرستی از سایت‌های ایرانی را مشاهده کنید که و با ثبت‌نام و ثبت پیشنهاد در پروژه‌های تایپ – در صورت تأیید پیشنهاد شما – شروع به تایپ و کسب‌درآمد کنید. این سایت‌ها ۷ تا ۱۵ درصد از درآمد شما را بابت واسطه‌گری و ارجاع مشتری از شما می‌گیرد.

۳- ارسال آگهی

با استفاده از نرم‌افزار دیوار یا شیپور یا سایت ایستگاه و سایت‌های مرتبط می‌توانید اقدام به تهیه و نشر آگهی در زمینه توانایی‌ای که دارید کنید و به صورت مستقیم با مشتری در ارتباط باشید. در این روش هم کارمزد و درصدی به واسطه‌ی کار نخواهید داد و درآمد شما به صورت خالص از آنِ شماست.

۴- قرارداد با مراکز فرهنگی یا کافی‌نت‌ها

می‌توانید به صورت حضوری به مراکز فرهنگی که نیاز به پیاده‌سازی صوت دارند یا کافی‌نت‌ها یا مراکز مرتبط مراجعه کنید و خودتان را معرفی کنید و با آن‌ها شروع به همکاری کنید.

بازار کار تایپ تبدیل گفتار به نوشتار در خارج از ایران

تایپیست پیاده‌ساز فایل صوتی برای کسب درآمد

با یک جستجوی ساده به زبان انگلیسی متوجه می‌شوید که بازار داغی هم دارد و در کشورهای خارجی با تعرفه‌ی زیادتری کار می‌کنند. (از دقیقه‌ای یک دهم دلار تا ۱ دلار) به عنوان مثال سایت rev.com بابت هر یک دقیقه پیاده‌سازی ۱ دلار اخذ می‌کند. درواقع پیاده‌سازی ۱ ساعت صوت ۶۰ دلار آمریکایی و معادل تقریبی ۶۰۰.۰۰۰ تومان می‌شود! البته مقایسه بازار کار خارج و داخل ملاک درستی برای قیمت‌گذاری نیست زیرا قیمت‌گذاری هر کشوری متناسب با سطح اقتصاد آن است.

اگر توانایی تایپ صوت انگلیسی را دارید می‌توانید با ثبت رزومه در سایت‌هایی مثل rev که گفته شد روزمه‌یتان را ثبت کنید و مشغول به کار شوید. سایت temi.com و sonix.ai دو سایت دیگر تبدیل گفتار به نوشتار هستند که در این زمینه در عرصه بین‌المللی فعالیت دارند.

مزیت‌های کار تایپ

کار تایپ صوتی را می‌توانند در خانه یا محیط کار،‌منزل یا سفر انجام دهید و از محدودیت خاصی برخوردار نیست. منتها نیاز به آرامش خاطر، محیط آرام و مهارت تایپ ده‌انگشتی سریع دارید.

مشکلات کار تایپ صوتی

کار تایپ صوتی درآمد ثابتی ندارد مگر اینکه به صورت استخدامی در یک ارگان یا مرکز خاصی باشد،‌ اما می‌توان میانگین یا محدوده‌ی درآمدی خاصی داشت.

همچنین با توجه به اینکه پروژه‌های تایپ صوت به صورت مقطعی و کوتاه‌مدت هستند و دریافت آن به صورت اینترنتی و آنلاین هست ممکن است گاهی – در صورتی که مدیریت نکنید – توازن و نظم زندگی شما را برهم بزند و توازن میان زندگی و کار شما مختل شود. زیرا برخی از پروژه‌ها فوری هستند و شاید مجبور شوید شب را تا صبح بیدار بمانید تا بتوانید آن پروژه را در موعد مقرر به مشتری بسپارید. به صورت کلی زمان خاصی را به طور قطعی برای ساعت کاری شغل تایپ صوت آن هم به صورت دورکاری نمی‌توان تعیین کرد.